אבטחת מידע ושמירה על פרטיות באינטרנט

אם יש לכם חברה או/ו אתם מנהלים אתר אינטרנט אליו נרשמים גולשים, קרוב לוודאי שיש ברשותכם מידע אודות הלקוחות שלכם ובכללם עשויים להיות לכם גם פרטים אישיים כגון: אמצעי תשלום, מספר תעודת זהות, כתובת וטלפון וכו’. מחובתכם כחברה או/ו כבעלי האתר לאבטח את מאגרי המידע הללו באופן כזה שיימנע זליגה של הפרטים החשובים הללו לרשת, לרבות לגורמים לא רצויים שעשויים לעשות שימוש לרעה בפרטים אלה ולחשוף גם אתכם לתביעות מצד בעלי הפרטים הללו, משום חוק הגנת הפרטיות הקיים בישראל.

שמירה על העיקר

ההמלצה הגורפת לגבי מאגרי מידע היא פשוט למחוק את המידע הלא רלוונטי או המועד לפורענויות, כלומר, באם מדובר באתר מסחר או מאגר מידע כלשהו המערב אמצעי תשלום בשלב כלשהו, המצב האידיאלי הוא מערכת שמוחקת את הנתונים הרגישי, מיד לאחר השימוש בהם. שיטה זו טובה בעיקר, כאמור במקורות מסחר, או כל מאגר שעובר בו מידע לצורך שימוש חד פעמי, או תקופתי אך לא רציף. באם אין אפשרות למחוק את המידע, רצוי להעבירו לתיוק כלשהו במקום רחוק מגישה שוטפת.

שירותי מחשוב להגנה על המידע

ואם כבר בתיוק עסקינן, גם למאגר מידע ארכיוני שכזה ניתן לחדור בקלות עם הכוונה הנכונה והכלים המתאימים, וכאלה, מן הסתם, לא חסר. מעבר לכך, יש מאגרי מידע שאין באםשרותם למדר מידע לחיוני יותר או חיוני פחות, כמו לדוגמא מרפאות, בנקים ובתי עסק שונים, העושים שימוש בכל המידע באופן תכוף. מידע כמו מאגר לקוחות, ספקים, מידע רפואי, לימודים וכו’. לצורך כך, חובה לבנות מערך אבטחה, המתאים לבית העסק, גודלו, גודל מערך המידע שלו וצרכיו ולשם כך מומלץ להסתייע בחברה המתמחה במתן שירותי מחשוב, שתוכל להתאים לם את המערכת הטובה ביותר לצרכי העסק.

סיסמאות, וירוסים ושאר נזקים

חיבור למערכת אבטחה עוטפת אכן ממלץ בחום, אך אינו מספיק לצורך שמירה על כל המידע בצורה יעילה ונכונה. הקלות הבלתי נסבלת של שליפת מידע דרך האינטרנט כיום היא בלתי ניתנת להבנה ולכן, מומלץ לקבל תדרוך כיצד לא לפתוח קבצים לא מוכרים, כיצד לא לגלוש באתרים נגועים או פרוצים, כיצד להגן על עצמנו באמצעות סיסמא קשה לפיצוח, על אחת כמה וכמה במחשב הביתי בו נוגעים גם ילדים, משום שלדלות מילד מידע, גם אם רק מידע אישי זה הדבר הכי קל כיום. זכרו שכמו שהאינטרנט הוא כלי מעולה למציאת מידע כללי, הוא גם כלי מצויין לשליפת מידע שלא צריך לצאת החוצה ומוטב שיהיה מוגן ומוצפן. ואם כבר הגנות, אי אפשר לדבר על זהירות מבלי להזכיר תוכנות אנטי וירוס, אשר התקנתן תמנע במידה רבה כניסת וירוסים למחשב ולמערכת המידע שלכם, בין אם עסקי ובין אם אישי, משום שגם מחשב ביתי מכיל הוא מאגר מידע ענק ומלא פוטנציאל.